annebebek.com - Anne sütü ve emzirmenin bilgi nokası

 
Anne Hizmet Birimi'nden
"Emzirme Danışmanlarımız"a
0 (216) 455 40 78
ve
0 (232) 464 20 36

numaralı telefondan
ulaşabilirsiniz!

Anne Sütü Emzirme Danışmanlık Süt Pompaları Emzirme Yardımcıları Emzirme Aksesuarları
Emzirme döneminde sağlıklı beslenme

Yeni bebeğinizin gelişiyle anne ve besleyici rolünüz başlar. Hamileyken olduğu gibi sağlıklı ve besleyici besinler almaya devam etmeniz, sağlığınızı korumanıza yardımcı olacağı gibi ruh halinizi ve enerji seviyenizi de olumlu yönde etkiler.

Yeni annelerin, emzirme sürecinde bilmeleri gereken temel
sağlıklı beslenme kuralları şunlardır:

Dengeleyici Davranış: Yaygın inancın aksine, emziren anneler günde, sadece 300 - 500 kaloriye daha ihtiyaç duyarlar ve emzirme annenin hızlıca doğum öncesi kilosuna dönmesini sağlar.

Dengeli beslenmek için, şu yiyecek gruplarının her birine öğünlerinizde yer vermeyi amaçlamalısınız: ekmek ve tahıl, sebze, meyve, et ve süt ürünleri.

Emziren bir anne olarak aldığınız kalori, karbonhidratlar (makarna, tam tahıl ve meyve), sağlıklı yağlar (balık, fındık yağı, zeytin yağı, avokado) ve proteinleri (deniz ürünleri, süt ürünleri, et, sert kabuklu yemişler) içermelidir. Ayrıca, kalsiyum alımı, hızlı gelişen kemikleri beslediği için hamilelik süresince olduğu kadar emzirirken de çok önemlidir. Yeterli demir alınması ise kan üretimi için elzemdir.

Su Hayattır: Su, emziren annenin en iyi dostudur. Emzirmeden önce, bir bardak su içmelisiniz. Emzirdiğiniz süreçte kafeini azaltmanız önerilirse de, kararınca içeceğiniz kafeinin bir sakıncası olmadığını bilmelisiniz.

Rahatsız Edecek Yiyecekler: Bazı bebekler, annenin diyetindeki bazı yiyeceklere karşı hassas olabilir. Bu yiyecekler, yedikten sonraki 2 saat içinde sütünüze karışarak bebeğinizi etkileyebilir. Örneğin, süt ürünleri bazı bebekleri rahatsız edebilir. Baharatlı yiyecekler, baskın bir tat farkı yaratarak bebeğinizin midesini altüst edebilir. Sonrasında bebeğiniz emmekten kaçınabilir veya ağlama ve huzursuzluk gibi kolik belirtileri gösterebilir. Brokoli, soğan, lahana ve yeşil biber gibi gaz yapan yiyecekler, çiğ olarak yendiğinde bebeğinizi etkilerken pişirilerek yendiğinde daha zararsız olurlar. Gazlı yiyeceklerin, bebeğinizde de gaz yapacağını her zaman hatırlayın.

“Mız-Mız” Besinler İçin: Sütünüzle beslenen bebeğinizde rahatsızlık yaratan besinleri belirlemek için 3 adımdan oluşan, basit bir tekniği uygulayabilirsiniz:

1) bebeğinizin mızmızlanmasına neden olması muhtemel besinleri listeleyerek bir tablo oluşturun; daha sonra da bebeğinizin tepkilerini (ağlama, gaz, kolik, ishal vb.) listeleyin.

 2) En şüpheli besinleri, bebeğinizin yemek listesinden 10 ila 14 gün boyunca çıkararak bebeğinizin semptomlarının ortadan kalkıp kalkmadığını ya da azalıp azalmadığına dikkat edin; ihtiyaç duydukça farklı yiyecekler için aynı yöntemi uygulayın.

 3) Bebeğinizde görülen rahatsızlık semptomları hafifledikten sonra şüpheli besini yeniden vererek vardığınız sonucu son bir kez test edin. Eğer belirtiler, ilk 24 saat içinde yeniden ortaya çıkarsa bu besini, emzirdiğiniz dönem boyunca öğününüzden çıkarınız.

Emzirme kararını verdiğinizde, bebeğinizin iyiliği için, yaşam biçiminizde bazı düzenlemeler yapmış olmalısınız. Beslenme içeriği ve rutininizi iyileştirmek ve bebeğinizin bünyesini rahatsız edecek besinlerle ilgili düzenlemeler yapmak sizi zorlayıcı olmaz
. Emzirmeden elde edilecek faydanın, beslenme biçiminizi düzenlemek için yapacağınız fedakarlığa kat be kat değeceğini her zaman hatırlayınız.

Arzu Üstündağ
DUNYANIN ON CESIT HALI VAR

Sutumuzu de saklayalim !

Saklama, biriktirme. Kenara koyma, stoklama…. Biz kadinlarin pek sevdigi dogasina ozgu bazi kavramlardan degilmi? Yuvayi disi kus yapar misali..

Hele bir de soz konusu olan bebegimiz olunca onun icin en saglikli en guvenilir olani daha bir saklamali, kimimiz dar gunlerde kimimiz cogu gunde sakladiklarimizi kullanabilmeliyiz, oyle degil mi?


Devami...
Ganimet Uslu
Özel Anneler...
Anne sütünün tartışılmaz yararını bilerek, emzirmede karşılaştığı her çeşit engellere rağmen çözüm üreten, emzirme danışmanından yardım alan ve bebeklerini sadece annesütü ile besleyen anneler gerçekten çok özeller.
Devami...
Duygu Akgün
ÇOCUK MU KARİYER Mİ? İŞTE 6 ÇÖZÜM
Günümüz çağdaş kadını için en bilindik ikilemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor çocuk mu kariyer mi yapılmalı sorusu. Bugüne kadar pekçok sosyal tartışmanın ana sorunsalını oluşturan "kadın", günümüzde sahip olmak için çoğu zaman savaşmak zorunda kaldığı ve edindiği haklara rağmen hala seçim yapmak zorunda bırakılıyor. Çocuk yapıp evinin kadını mı olacaksın, kariyer yapıp çocuk özlemi ile mi yaşantını geçireceksin deniyor aslında anne adaylarına işverenler tarafından. Peki ikisi birlikte neden yapılamasın?
Devami...
Elif Sezer
Mutlu Emzirme Haftaları
Öncelikle hepimize mutlu emzirme haftaları diliyorum. Bende 21 ay emziren bir anne olarak bu konu ile ilgili birçok endişelerim ve tedirginliklerim olmuştu. Eğer sizinde bu gibi düşünceleriniz varsa şimdiden söyleyeyim hiç endişelenmeyin...
Devami...
Benim Hikayem: Annelerin emzirme hikayeleri. Bebekleri ile paylaştıkları mutu anılar.
 • Elif KAPLAN
  Size çok teşekkür ederim.
  Beni çok mutlu ettiniz.
  Hala da ediyorsunuz
  Şu an dünyada en sevdiğim marka AMEDA ürün de
  çiftli LACTALINE.
  3,5 ayda sütüm neredeyse bitmişken tanıştığım...
  5/Ekim/2010 Devami icin...
 • Fatma TAŞKIRAN
  MERHABALAR

  SİZLERLE TANIŞMAM İLK KIZIM İREM’İN 06.07.1999 TARİHİNDE DÜNYAYA GELİP BENİM 3 AY SONRA İŞE BAŞLAMAMLA BAŞLADI.

  TABİKİ O ZAMANDA ŞİMDİKİ GİBİ EN BÜYÜK ARZUM KIZIMI ÇALIŞT...
  28/Mayıs/2010 Devami icin...
 • Duygu Hn- İzmir
  Merhabalar,

  11 Mart 2010' da hayatım farklı bir boyut kazandı ve canım oğlum Uras'ı dünyaya getirdim...Artık benim için hayat tamamen farklılaşmıştı...Ancak ilk günlerden beri yaşadığım emzir...
  26/Mayıs/2010 Devami icin...
Diger Hikayeler

| Ana Sayfa | Anne Sütü | Emzirme | Danışmanlık | Bebek Dostları | Süt Pompaları | Emzirme Yardımcıları |

| Emzirme Dünyasından Haberler | Annelerin Emzirme Hikayeleri | Site haritası (Site Map)


Tüm içerik Piyon Ltd. Şti. (http://www.piyon.com.tr/) tarafından hazırlanmıştır.

İzinsiz olarak hiçbir kopyalanamaz, aksi halde yasal işlem yapılır.

Site yazılım ve tasarımı: Membra

Emzirmek her annenin, anne sütü almak da her bebeğin en doğal hakkıdır.